Discy Latest שאלות

אנונימי
 • 0
 • 0

תמ"א 38 – האם אנחנו באמת רגע לפני הרעידה….

תמ"א 38 – האם אנחנו באמת רגע לפני הרעידה….

Read less
 1. תמ"א 38 - רגע לפני הרעידה.... תוכנית תמא 38 נראית ממבט כראשון כהבטחה גדולה מאוד. מצד אחד, במסגרת תמא 38 מחוזקים מבנים ישנים נגד רעידת האדמה הצפויה להגיע. מצד שני, המבנים שנכנסים לתוכנית תמא 38 מקבלים שדרוג מבני וחזותי. כך יכולים הדיירים להגשים חלומות ישנים, כמו מראה חזית הבניין יפה יותר, התקנת מעליתקיראו עוד

  תמ"א 38 – רגע לפני הרעידה….

  תוכנית תמא 38 נראית ממבט כראשון כהבטחה גדולה מאוד. מצד אחד, במסגרת תמא 38 מחוזקים מבנים ישנים נגד רעידת האדמה הצפויה להגיע. מצד שני, המבנים שנכנסים לתוכנית תמא 38 מקבלים שדרוג מבני וחזותי. כך יכולים הדיירים להגשים חלומות ישנים, כמו מראה חזית הבניין יפה יותר, התקנת מעלית ועוד. לא רק זאת, בעלי מבנים המסכימים לביצוע תמ"א 38 כלל לא נושאים בעלות העבודות, אלא הקבלן המבצע.

   הסכמת הרוב

  אחת הנקודות הבעייתיות של תוכנית תמ"א 38 היא הסכמת רוב הדיירים בבניין לביצוע תמ"א 38 בבניין. אמנם יש אפשרות להתחיל בעבודות תמ"א 38 גם לאור הסכמה של רוב יחסי, שני שליש מהדיירים, אולם הדבר יוצר בהכרח אי נעימויות ובעיות למיניהן. יחד עם זאת, חשוב לזכור, כי אף פעם אי אפשר להשיג הסכמה גורפת בשום חברה שהיא.

   אישורים

  אחת הרעות החולות של תוכנית תמ"א 38 היא האישורים האינסופיים שיש צורך להביא, לפני תחילתה. היות שתוכנית תמא 38 נעשית בתמורה לזכויות בנייה העוברות לידי הקבלן המבצע, יש צורך בהיתרים המתאימים. כלומר, יש צורך לוודא כי זכויות הבנייה שהקבלן, שמבצע עבודות תמא 38 לא חורגות מהמותר.

   שאלה של כסף

  ההנחה הבסיסית היא שהדיירים שבביתם מתקיימת תוכנית תמא 38 לא משלמים עליה.  מנגד, הקבלן שמבצע את עבודות תמא 38 דווקא משקיע כסף. אבל נשאלת השאלה,  מה הרווח של הקבלן ולמה הוא מחליט לשלם עבור עבודות תמא 38? באופן עקרוני, הקבלן המבצע מקבל זכויות בנייה, בתמורה לעבודות תמא 38 שהוא מתחייב לבצע. המכירה מהדירה שהוא אמור לבנות בזכויות הבנייה, היא זו שתממן את עבודות תמא 38 בבניין.

   תמריצים לביצוע  תמא 38

  באופן עקרוני, המדינה מעוניינת כי כמה שיותר בתים יבצעו תמ"א 38 על מנת להיות מוכנים לרעידת האדמה, שמאיימת להתרחש. בתים שביצעו תמ"א 38 מחוזקים ומוכנים לקראת רעידת האדמה. לכן, כדי לעודד בניינים להסכים לביצוע תמא 38 המדינה מעניקה תמריצים למיניהם. למשל, בניינים שהסכימו להיכלל בפרויקט תמ"א 38 יוכלו להוסיף עוד חדר לכל דירה, להוסיף מרפסת, או יקבלו מעלית משודרגת וחזית בית מטופחת יותר. הכל תלוי ברמת הרווח של מבצעי תמא 38 בבתים השונים.

   חתימת חוזה

  בעת החלטה על ביצוע תמא 38 הדיירים זקוקים לייצוג משפטי מול הקבלן המבצע. רצוי לבדוק את החוזה שהקבלן שנשכר על ידיכם לבצע עבודות תמא 38 מציע לכם לחתום עליו. כדאי בכל מקרה, להתייעץ עם עורך דין, שהתמחותו היא מקרקעין והוא מכיר את תוכנית תמא 38 על כל צדדיה. כמו כן, חשוב לבדוק כי לקבלן המבצע יש פוליסת ביטוח לקראת העבודות במסגרת תמא 38 כדי להיות מוכנים לכל תרחיש אפשרי, של הפסקת העבודות שלא במועד, ולפני סיומן.

  See less
  • 0
אנונימי
 • 0
 • 0

מה זה תמ"א 38?

מה זה תמ"א 38?

Read less
 1. תמ"א 38 - לפעמים המדינה עושה משהו למענכם! פעם בכמה שנים מקבלת המדינה החלטה אשר משפיעה על אחוז גבוה מאוד מתושביה. תמ"א 38 היא מקרה כזה בדיוק. מלבד העובדה שתקנות תמא 38 באות להגן על התושבים, הן כיום שמות דיירים רבים במצב בו לא חשבו שיימצאו. תמא 38 מאפשרת לכל מי שגר בבניין שנבנה לפני 1975 לבצע עבודות שקיראו עוד

  תמ"א 38 – לפעמים המדינה עושה משהו למענכם!

  פעם בכמה שנים מקבלת המדינה החלטה אשר משפיעה על אחוז גבוה מאוד מתושביה. תמ"א 38 היא מקרה כזה בדיוק. מלבד העובדה שתקנות תמא 38 באות להגן על התושבים, הן כיום שמות דיירים רבים במצב בו לא חשבו שיימצאו. תמא 38 מאפשרת לכל מי שגר בבניין שנבנה לפני 1975 לבצע עבודות שיפוץ רבות ללא כל תשלום. בין היתר, מתייחסת תמא 38 אל חיזוק המבנה, הוספת מעלית או מרפסת, בניית מקומות חנייה, הרחבת הדירות לצרכי ממ"ד או כל צורך אחר ועוד. במילים אחרות, תמא 38 העלתה על פני השטח צרכים של דיירים רבים ולמעשה מהווה תמריץ ראוי לאזרחים להיות מוכנים לכל מקרה שלא יבוא.

  תמא 38 אינה דומה לתקנות אחרות אשר נתפסות בקרב הציבור כבעלות אינטרסים פוליטיים, כמו למשל הנחיות איכות הסביבה או שמירה על המים של ישראל. תמא 38 היא פתרון קונקרטי ויעיל, שכל אחד מאיתנו אשר תמא 38 רלוונטית לבניין בו הוא גר יכול לעשות בו שימוש. ללא תמ"א 38 היו נשארים בניינים רבים בגדר סכנה לדיירים המתגוררים בהם וגם לסביבתם. בנוסף, תמא 38 העלתה על פני השטח צרכים שלאורך שנים לא קיבלו יחס הולם. אם בעבר היה צורך באישורים ותכניות מפורטות לכל שינוי במבנה המקורי של הבניין, הרי שכיום בעזרת תמ"א 38 ניתן לבצע את אותם שינויים בדיוק בקלות ובעלות נמוכה יותר.

  ויש גם את עניין הרווח

  התקנות של תמא 38 הן לא רק למען האזרח הבודד, אלא גם למען שכונות ובניינים אשר מאכלסים תושבים רבים. ישנם הרבה מאוד סקפטיים, אשר מתקשים לקבל את האופן בו תמ"א 38 יכולה לשנות את חייהם. עבור אותם אזרחים מומלץ לפנות אל אזורי פיתוח רבים ברחבי הארץ ולראות את ההבדל בין התקופה שלפני תמא 38 לבין התקופה שאחרי. מלבד השדרוג הבולט והברור באיכות החיים, מקבלים האזרחים הזדמנות למנף את שווי וערך הדירות שלהם לטובת רווחים כספיים, גם אם בעבר חלום השיפוץ הכללי היה נראה רחוק מהם.

  כך תממשו את הנחיות תמ"א 38

  צריך לזכור שמימוש תקנות תמא 38 חייב להיות מלווה בנוכחות של עורך דין ואנשי מקצוע. לא כל אחד יודע כיצד לקרוא בין השורות את ההגבלות והסעיפים השונים של תמ"א 38, ולכן לא כדאי להתחיל בפעולה לפני שבודקים את התמונה המלאה. הנחיות תמא 38 אמנם תקפות לגבי כלל הציבור, אך השימוש בהן חייב להיעשות בפיקוח מרבי ואופטימאלי. לסיכום, מומלץ לבדוק את תקנות תמא 38 מוקדם ככל האפשר, על מנת לבדוק האם אתם בחתך האוכלוסייה שיכול ליהנות מהם.

  See less
  • 0
אנונימי
 • 0
 • 0

אלו הגורמים אותם אתם צריכים להכיר עבור מימוש תמא 38 ?

אלו הגורמים אותם אתם צריכים להכיר עבור מימוש תמא 38 ?

Read less
 1. צריך לזכור: תמ"א 38 קודם כל מגינה עלינו מפני רעידות אדמה תקנות תמא 38 שינו את הדרך בה אזרחים רבים התייחסו לבניין שלהם. בגלל העלויות הגבוהות של שיפוצים לא מצליחים ברוב המקרים דיירים להגיע אל עמק השווה ולהשיג שיפוץ הולם, ולכן פנו אל תמא 38 על מנת להגשים את החלום. אך במקביל, אזרחים רבים שוכחים כי המטרהקיראו עוד

  צריך לזכור: תמ"א 38 קודם כל מגינה עלינו מפני רעידות אדמה

  תקנות תמא 38 שינו את הדרך בה אזרחים רבים התייחסו לבניין שלהם. בגלל העלויות הגבוהות של שיפוצים לא מצליחים ברוב המקרים דיירים להגיע אל עמק השווה ולהשיג שיפוץ הולם, ולכן פנו אל תמא 38 על מנת להגשים את החלום. אך במקביל, אזרחים רבים שוכחים כי המטרה של תמ"א 38 שונה לחלוטין ומתייחסת בעיקר לרעידות אדמה והגנה מפניהם. ההטבות בצד תמא 38 אינן רק לצורך שיפור רמת החיים של האזרחים. ההיפך הוא הנכון: לדעתה של המדינה, הדרך הטובה ביותר להבטיח התגוננות מפני רעידת אדמה היא לתת תמריצים לאזרחים כמו מימוש תמ"א 38 אשר גם יכולים להניב להם רווח אישי.

  למרות היתרונות הרבים, כדאי לכל אחד מאיתנו לזכור, כי מה שיותר חשוב מהשיפוץ שניתן לעשות עם תמא 38 הוא ההגנה שהיא מאפשרת.

  מה שיודעים היום לא ידעו פעם

  תמ"א 38 נוגעת לבניינים אשר קיבלו היתרי בנייה לפני 1980, וזאת משום שבתקופה זו נהגו לבנות את הדירות בלי לחשוב על מקרים של רעידות אדמה. ההיסטוריה ואסונות רבים בעולם הוכיחו לנו שאף פעם אי אפשר להיות מוכנים יותר מדי, ולכן קמו הנחיות תמא 38. המטרה של תמ"א 38 היא להבטיח שכמה שפחות אזרחים ודיירים ייפגעו במקרה של רעידת אדמה בישראל, אם באזור ספציפי או אם באופן גורף. בנוסף, הצטרפו גיאולוגים ואנשי מקצוע רבים אל גיבוש תקנות תמא 38, על מנת להבטיח הצלחה ביום בו מקרה כזה אכן יתרחש. הנקודה הבולטת ביותר מסקירה של תמ"א 38 נוגעת ליסודות: הנחיות תמא 38 מחייבות חיזוק המבנה בפני רעידות אדמה ובחינה של עמידותו באופן עקבי. ללא תמ"א 38 יכולים אזרחים רבים להישאר חשופים וללא קורת גג. במקרה כזה, יודעת המדינה, יהיה עליה לדאוג להם בצורה בעייתית ומסובכת מאוד.

  תמא 38 מעלה על סדר היום את התרחיש הגרוע ביותר

  למרות שלא פשוט לחשוב על אסונות ואף אחד מאיתנו אינו רוצה לעשות זאת, תמ"א 38 למעשה שמה על השולחן את התסריט הגרוע ביותר. במילים אחרות, תמא 38 עושה עבורנו שירות חשוב מאוד שבלעדיו יכול להיות שהיינו נשארים ללא מודעות ולא מוגנים. גם אם לא מבצעים מימוש של תמ"א 38, עצם העלאת הנושא על סדר היום הציבורי חשובה מאוד. ישנם מקרים רבים לאורך ההיסטוריה בהם היערכות מתאימה לאסון הייתה יכולה למנוע גביית מחיר גבוה מאוד. תמא 38 היא מקרה קלאסי בו מתבצעת הכנה אופטימאלית בשילוב כל הגורמים ואנשי המקצוע הרלוונטיים: החל ממהנדסים וקבלנים ועד רואי חשבון ועורכי דין.

  See less
  • 0
אנונימי
 • 0
 • 0

מחפש עצות לבחירת יזם לביצוע תמ"א 38

מחפש עצות לבחירת יזם לביצוע תמ"א 38

Read less
 1. תוכנית תמ"א 38 היא תוכנית כלל ארצית, במסגרתה, בתים שנבנו עד 1980 יחוזקו נגד רעידות אדמה. אמנם היוזמה לביצוע תמ"א 38 בדרך כלל מגיעה מצד בעלי הבתים, אולם המדינה מצדה, מעוניינת כי הבתים יהיו מוכנים לאפשרות של רעידת אדמה. שכן, אם הבתים יהיו מחוזקים, הפגיעה העתידית באזרחים, במצב של רעידת אדמה אפשרית, תהיקיראו עוד

  תוכנית תמ"א 38 היא תוכנית כלל ארצית, במסגרתה, בתים שנבנו עד 1980 יחוזקו נגד רעידות אדמה. אמנם היוזמה לביצוע תמ"א 38 בדרך כלל מגיעה מצד בעלי הבתים, אולם המדינה מצדה, מעוניינת כי הבתים יהיו מוכנים לאפשרות של רעידת אדמה. שכן, אם הבתים יהיו מחוזקים, הפגיעה העתידית באזרחים, במצב של רעידת אדמה אפשרית, תהיה פחותה. לכן, תוכנית תמא 38 היא בעצם פרי יוזמה של המדינה.

  היתרונות של תמ"א 38

  כל בניין שדייריו מחליטים על כניסה לתוכנית תמא 38 יוצא נשכר סכמה פרמטרים מרכזיים:

  • חיזוק הבית. ראשית, הדיירים במסגרת תמ"א 38 מקבלים בית מחוזק וחזק, שצפוי להגן עליהם, אם תתרחש רעידת אדמה גדולה.
  • לא עולה כסף. הדיירים לא נושאים בעלות ביצוע תמא 38 לבניין. בתמורה לעבודות החיזוק, הם מעניקים לקבלן המבצע זכויות בנייה בבניין.
  • שיפור חזות הבית. הקבלן המבצע עבודות תמא 38 מתחייב גם לשפר את חזות הבית, מה שמעלה את ערך הדירה בטווח הארוך.

   תמא 38 – בחירת הקבלן המבצע

  ההחלטה על בחירת יזם או קבלן מבצע תמא 38 בביתכם, היא משימה מורכבת ובעלת השלכות לטווח הרחוק. למרות שההחלטה על הצטרפות לפרויקט תמ"א 38 היא החלטה חשובה, אין ספק כי בחירת הגורם המבצע חשובה  אפילו יותר.

  • ·        ניסיון עבודה. לפני בחירת יזם מבצע לעבודות תמ"א 38 כדאי לבדוק האם הוא בעל ניסיון בפרויקטים של תמ"א 38 ולבקש לראות אותם פיזית.  
  • מסגרת זמן. בקשו מהקבלן שנבחר לביצוע תמ"א 38 בביתכם, מסגרת זמן משוערת לסיום העבודות. בררו האם הוא מחויב לעבודות נוספות, בפרק הזמן הזה, בין  אם מדובר בעבודות של תמ"א 38 או בפרויקטים אחרים.
  • איתנות פיננסית. חשוב ואפילו מהותי לבדוק את איתנותו הפיננסית של היזם שאתם מעוניינים לשכור לצורך ביצוע תמ"א 38 בביתכם. היות שתקציב העבודות  בפרויקט תמא 38 הוא של היזם, חשוב לדעת האם הוא יוכל לסיים את העבודה ולעמוד בעלות שלה.
  • מי יבצע את העבודה. לפני תחילת העבודה, בררו מול היזם שהתחייב בפניכם על ביצוע תמ"א 38 מי יבצע את העבודה. האם הוא עצמו, או יש לו כמה קבלני משנה לכמה פרויקטים של תמ"א 38 במקביל.
  • סקר שוק. בכל מקרה כדאי לפני התחלת עבודות תמ"א 38 לבדוק כמה יזמים. בדקו מחירים, זמני ביצוע, המלצות קודמות, וגם לא פחות חשוב, יחס בין אישי, ביניכם לבין היזם.

  בכל מקרה, בדיקת מצב המבנה והצורך לחיזוקו מפני רעידות אדמה, היא בידי מהנדס מוסמך לכך. המהנדס יגיש חוות דעת על מצבו של המבנה, ועל  העבודה הדרושה בו במסגרת תמ"א 38 ובמסגרת השינויים הנוספים, שבעלי הבית ירצו לבצע.

  See less
  • 0