מהיכן נובע הצורך בחיסכון בחשמל?

הצורך בחסכון בצריכת החשמל הוא אחד הנושאים הבוערים של זמנו משתי סיבות חשובות: קודם כל, מקורות האנרגיה שלנו הולכים ופוחתים וצריך לחסוך אותם בשביל הדורות הבאים. שנית, תהליך הפקת החשמל מזהם את הסביבה ופוגע בעולם שלנו, ולכן חשוב להגיע למצב שבו אנו מייצרים פחות, וכך מזהמים פחות.

קשה לדמיין את החיים ללא חשמל, וזה גם לא מה שאנחנו צריכים לעשות. אבל כן יש מקום לשיפור בבתים שלנו ובהרגלים שלנו כדי שנעזור לסביבה (וגם נחסוך קצת כסף על הדרך).

תאורה נורות פלורסנט הן חזקות יותר מנורות רגילות, והרבה יותר חסכניות. לכן, כדאי להחליף את הנורות בבית בנורות פלורסנט או לדים או במנורות חסכוניות. אפשר להשיג אותן בכל מיני עיצובים וגדלים, ואם אתם לא אוהבים אור לבן, הן גם קיימות באור צהוב.

היתרון של נורות חסכון

יתרון מעולה של נורות פלורסנט הוא שהן לא מתחממות יותר מדי, בניגוד לנורות רגילות או ספוטים ומנורות הלוגן שבכלל מגיעות לטמפרטורות גבוהות מאוד. כאשר מדליקים הרבה נורות חמות הבית מתחמם, מה שאומר שבקיץ המזגן עובד הרבה יותר קשה כדי לקרר את הבית ומעלה את צריכת החשמל אפילו עוד יותר.

מזגנים המדינה שלנו חמה, ועם השנים והבעיות האקולוגיות היא רק נהיית חמה יותר. המזגנים אחראים לא מעט על זלילת חשמל וניפוח חשבון החשמל שלנו לכן כדאי לדאוג לבידוד טוב של החדר שאותו מקררים. כאשר המזגן פועל צריך לסגור את החלונות ואם אפשר גם את הדלתות כדי שהחדר יתקרר מהר יותר וכדי שהקור לא יברח לנו. אם יש חדר שלא משתמשים בו כרגע, אפשר לסגור את הדלת ולחסוך. בנוסף, אם למזגן שלכם יש פונקציה של ייבוש, הפעולה עצמה יכולה לגרום להרגשה קלילה יותר כי הוא מייבש את הלחות באויר.

מומלץ גם לסדר את התריסים או הוילונות כך שקרני שמש ישירות לא יכנסו לחדר. זה שינוי קטן אבל מבחינת טמפרטורה הוא משמעותי מאוד. אם אתם יוצאים בבוקר ויודעים שבצהריים השמש נכנסת לסלון, סגרו את התריסים כדי שתחזרו לבית נעים וקריר יותר.

ובאופן כללי תעברו למזגני אינוורטר

לגבי חימום, כמו בקירור, גם כשמפעילים מזגן לחמם את הבית מומלץ לוודא שיש איטום טוב של החלונות והדלתות כד שהרוח הקרה לא תחדור פנימה. בנוסף, וילונות ושטיחים יכולים לעזור ביצירת אוירה חמה יותר. בנוסף, ודאו שאין משהו שחוסם את האויר שיוצא מהמזגן כדי שתהנו מהעבודה שלו.

המזגנים המוצעים בשוק מכילים תווית אנרגיה שמראה עד כמה המכשיר מנצל את האנרגיה, ועד כמה הוא חסכוני, כך שכדאי לשים לב לתווית הזו כשקונים מכשיר חדש. דבר נוסף לגבי מזגנים – חשוב לנקות מדי פעם את המסננים, לא רק כדי לחסוך בחשמל, אלא כדי לנשום אויר נקי ונעים יותר.

חימום מים עדיף להתקין דוד שמש במקום דוד חשמל, ואם יש לכם דוד חשמל כדאי לזכור שאנחנו לא באמת צריכים מים רותחים כדי להתקלח, ולמעשה ברוב הבתים הדוד דולק שעות רק בשביל מקלחות פושרות. מומלץ להדליק את הדוד לא הרבה לפני שמתקלחים כדי שהמים לא יתקררו בחזרה. בנוסף, כדאי לדאוג לנקות את הדוד מאבנית כי היא מאריכה את זמן החימום.

כמובן, יש גם דברים נוספים שאנחנו יכולים לעשות כדי לחסוך בחשמל ולעזור לאיכות הסביבה. דברים קטנים שכדאי לעשות קשורים להרגלים רעים שלנו, כמו למלא את הקומקום החשמלי עד הסוף למרות שאנחנו רוצים רק כוס אחת (לוקח יותר זמן ויותר חשמל לחמם קומקום מלא מאשר חצי קומקום). הרגל נוסף הוא להשאיר מכשירי חשמל כמו טלוויזיה, רדיו או מחשב דלוקים במשך שעות למרות שאנחנו בכלל לא נמצאים בחדר.

הדבר החשוב כרגע הוא לפתח מודעות לנושא החיסכון באנרגיה ולעשות את השינוי בחיים שלנו. בואו נקוה שיום אחד הילדים שלנו יודו לנו על זה.